Faldo Series Czech Championship 2012 Telč

Filght doprovázející Ondřeje Liesera k vítězství Filght doprovázející Ondřeje Liesera k vítězství

Ve dnech 22.-24.6.2012 se v golfovém rezortu Telč konal již druhý ročník Faldo série juniorů do 21 let v České republice. Pořadatelem byla společnost CZGOLF.CZ, která podepsala smlouvu na pořádání dalších ročníků českého kola této prestižní série. Vítězové jednotlivých kategorií se vydávají na celosvětové finále, které se již tradičně koná v rezortu Lough Erne v Severním Irsku.

Faldo Series byla založena roku 1996 Sirem Nickem Faldem a jejím cílem je pomoc vyniknout a poměřit síly mladým nadějným golfistům. Turnaje se postupně rozšířily do mnoha zemí a v současnosti se pořádají po celém světě. Jedním z vítězů v minulosti byl i Rorry McIllroy, který je asi nejznámějším příkladem, kterému vítězství v této sérii pomohlo posunout se do světové špičky.

V Telči se již druhým rokem objevil též osobní trenér a kouč Sira Nicka Falda, Keith Wood, který přihlížel průběhu turnaje a část času si pak vyhradil na trénink řady účastníků turnaje. Keith procestoval celý svět a jedním z těch, kteří mohou srovnávat. O úrovni turnaje se vyjádřil velice pochvalně. „Největší účast z kontinentální Evropy je asi v Holandsku“, vyjádřil se Keith k tomu, jak na něj působí stupeň rozvoje golfu a zájem hráčů o Faldo Series. „Ti nejlepší z kontinetálních turnajů ale ve srovnání s hráči v Irsku či Skotsku však představují spíše standard“, řekl Keith. Dodal ale, že „na to, jak krátkou historii má za sebou masový rozvoj golfu v České republice, je úroveň našich turnajů vynikající“.

Turnaj samotný byl velice dramatický, plný nečekaných situací a zvratů v poli hráčů. Chlapci se utkali ve třech kategoriích, 12-16, 17-18, 19-21 let, dívky pak ve dvou kategoriích 12-16 a 17-21 let. Ředitelem turnaje byl Zdeněk Jehlička, hlavním rozhodčím Vítězslav Štrouf.

Do finále v Severním Irsku z turnaje postupují vítězové jednotlivých kategorií, a to Vítek Novák, David Štrouf, Ondřej Lieser, Johanka Šteindlerová a Dominika Czudková. Absolutními vítězi se pak stali Vítek Novák z GC Karlovy Vary a Johanka Šteindlerová z GC Erpet Praha.

Vítězství bylo pro jednotlivé kategorie různě těsné. V kategorii dívek 17-21 let dvě nejlepší hráčky, Dominika Czudková a Barbora Baková zahrály v součtu za tři kola shodných 220 ran, naopak největší rozdíl byl mezi dívkami do 16 let, kde vítězka Johanka Steindlerová se skóre 216 ranami utekla druhé Michaele Fabiánkové s 234 ranami. Ondřej Lieser v kategorii chlapců 18-21 let si vytvořil při skóre 210 ran náskok 10 ran proti druhému Michalu Pospíšilovi, přičemž Ondřej Lieser byl hráčem s nejlepším hendikepem, který po turnaji zlepšil na +3,3. Vítek Novák v kategorii 12-16 let vyhrál při vynikajícím skóre 208 ran nad Šimonem Zachem se skóre 210 ran. Blízké výsledky byly pak též v kategorii chlapců 17-18 let, kde David Štrouf se skóre 221 ran vyhrál nad Jakubem Pokorným, který skóroval s 224 ranami.