Faldo Series Slovakia Championship 2012 - Black Stork Velká Lomnica

Pohled z hostitelského resortu Black Stork na Tatry Pohled z hostitelského resortu Black Stork na Tatry

Golfový rezort Black Stork ve Veľké Lomnici pod Tatrami hostil ve dnech 21. - 23. srpna 2012 již třetí ročník Faldo Series Slovakia Championship, kde se utkalo 82 mladých golfistů ve věku 12 až 21 let ze Slovenska, Čech a Srbska. Přijeli sem bojovat o postup do Lough Erne v Severním Irsku, kde se koná světové finále této série.

Turnaj se již třetím rokem hrál na dvou ze tří devítijamkových hřišť rezortu Black Stork, které v r. 2011 získalo statut PGA Golf Course. Ze hřiště je nádherný výhled na Vysoké Tatry, přímo ze hřiště je vidět Lomnický štít a Skalnaté pleso. Ze Skalnatého plesa teče horská bystřina Skalnatý potok, který protéká hřištěm. V době konání turnaje byl dva ze tří dnů nádherný výhled na hory, přišly ale i mraky a déšť. V noci mezi 2. a 3. dnem dorazila silná fronta, která přinesla blesky a hromy, fronta ale naštěstí odešla stejně rychle, jako přišla – jak to tak už v horách bývá.

Rezort Black Stork se vyznamenal perfektní organizací celé akce. Na všech méně přehledných místech fungovali forecaddy. Také fungoval live scoring. V prvních dvou kolech se informace sbíraly při přechodu z první na druhou devítku a předávaly vysílačkou do klubovny. Ve finálovém kole byl pak sběr výsledků ještě častější. Vzhledem k panujícímu vedru a vysušujícímu větru organizátor zajistil hráčům neomezený přísun balené vody a dokonce i dalšího občerstvení po celém hřišti.

Za organizátora Faldo Series se zúčastnil Matthew Faldo, syn sira Nicka Falda. Za resort Black Stork na turnaj dohlížela generální manažerka Sylvia Hrušková. Pro české hráče bylo příjemné, že s místními hráči se domluvili každý svou mateřštinou. Početná výprava se Srbska se domluvila nakonec anglicky. Srbům se v dané konkurenci bohužel moc nedařilo a neobsadili ani jedno medailové místo, ale jinak rozhodně zahráli pěkný golf. Česká výprava zabodovala v kategorii do 18 let, kde Dalibor Hudák z GC Erpet obsadil první místo a postupuje tak do finále v Severním Irsku.

Turnaj byl bohatý na zajímavé výsledky, zvraty i souboje. Asi největší pozornost vyvolal Ján Friesz ml, který šel první kolo za 71 ran, tedy 1 ránu pod par hřiště. V jeho kategorii do 16 let se zdálo, že je rozhodnuto, další za ním, Samuel Hošovský, zahrál 78 ran. Druhý den ale Ján přinesl do klubovny k údivu všech skórkartu, na které měl o 21 ran více než první den, přičemž zahrál jednu jamku i za 10 ran. Poslední den pak ale podal opět solidní výkon, kdy zahrál 73 ran. Skončil po tomto stresujícím boji druhý, kdy výsledkem z druhého kola udělal místo vítězi, Mateji Malíčkovi.

Další zajímavý výsledek donesl již zmíněný Dalibor Hudák z České republiky, který jako jediný zahraniční hráč dosáhl na medailové místo a to rovnou na první ve své kategorii juniorů do 18 let. První den obešel hřiště v paru a i další dny šel velice dobře a před dalším nejbližším spoluhráčem v kategorii vytvořil za tři kola náskok 21 ran. Dalibor má již za sebou zkušenost z minulých ročníků, kdy se kvalifikoval do finále Faldo Series v Lough Erne a to v roce 2010 na Slovensku a v roce 2011 v České republice v Telči.

Kategorie juniorů do 21 let byla zastoupená ostřílenými hráči se solidními a vyrovnanými výkony. Vítěz Oliver Gábor se v prvním kole rozcvičil na 73 ranách a další dvě kola pak obešel v paru. Druhý Michal Hanzalík obešel kola s výsledky 74-74-76, třetí pak Ladislav Ujhely, který šel všechna tři kola za jednotných 73 ran.

O dramatický výsledek se postarala děvčata v kategorii juniorek do 21 let, kde souboj o první a druhé místo, který byl naprosto vyrovnaný až do samého konce, vyústil v rozstřel. Střetla se zde Katarína Chovancová, čerstvá mistryně Slovenska, a Natálie Hečková, kdy obě hráčky balancují s hendikepem kolem nuly. Rozstřel skončil proměněným sedmimetrovým patem a vítězstvím Kataríny Chovancové.

Výsledky po kategoriích:

Děvčata do 16 let  - kategorii vyhrála Emma Klimentová (skóre 235; 76/79/80; HCP před turnajem 3,8 po turnaji 3,4; goflový klub Tále) před Alexandrou Patákovou a Leou Klimentovou.

Juniorky do 21 let – kategorii vyhrála Katarína Chovancová (skóre 225, 73/76/76; HCP před turnajem 0,0 po turnaji 0,1; golfový klub Scotland) před Natálií Hečkovu (skóre 225, 75/72/79; HCP před turnajem 0,2 po turnaji 0,1; golfový klub Welten, a Linou Sekerkovou (skóre 236, golfový klub Welten).

Junioři do 16 let – kategorii vyhrál Matej Malíček (skóre 229; 79/76/74; HCP před turnajem 5 a po 3,7; golfový klub Welten) před Jánem Frieszem, ml (skóre 236; 71/92/73; HCP před 2,5 a po 1,7; LGK) a Dominikem Oravcem (skóre 236, golfový klub Pegas).

Junioři do 18 let – kategorii vyhrál Dalibor Hudák (skóre 223, 72/83/78; HCP před turnajem 2 po turnaji 1,8) z golfového klubu Erpet Praha před Jánem Pečo III. (skóre 254; golfový klub Bernolákovo) a Šimonen Nagy (skóre 254, Golfový klub Pegas).

Junioři do 21 let - kategorii vyhrál Oliver Gábor (skóre 218; 73/72/72; HCP před turnajem 2,3 po 1,3; goflový klub Scotland) před Michalem Hanzalíkem (skóre 224; 74/74/76; HCP před 1,6 po 1,3;  golfový klub Pegas) a Ladislavem Ujhely, ml. (skóre 225; 75/75/75; HCP před 3,2 po 2,5; golfový klub Scotland).